2010
Počítadlo:
Tréningové metódy Základný postoj
Tréning postoja Sei ping ma /postoj jazdca na koni/

Postoj jazdca na koni je rovnaký na Severe i Juhu Číny, i keď je pre ňu používané množstvo rozličných názvov. Táto pozícia je dôležitá v tom, že vaša energia je držaná v spodnej časti tela. ,,Pokiaľ vaša energia pláva, horná časť oťažie, budete ťažko oddychovať a nohy budú vratké".

Najskôr stojte v pozícii jazdca na koni, ktorá umožňuje rýchle klesanie a stúpanie. Tento postoj je výborný preto, lebo upevňuje bedrá, nohy a dáva stabilitu celému telu. V tomto postoji môžete stáť pevne, napr. aj na okraji priepasti. Po tom čo zvládnete túto pozíciu, sústreďte svoju energiu do spodnej časti tela.

Nenechajte ju pobiehať v hrudi. V prípade, že to neurobíte, horná časť oťažie a nebudete môcť "vkoreniť" nohy do zeme. Sú mnohí, ktorí spadnú po najslabšom údere, to preto, že necvičili tento postoj. Jedno staré čínske príslovie hovorí: "Aby ste mohli poraziť iných, musíte sa najskôr naučiť stáť." Po tom čo ste sa naučili pevne stáť, je vaša energia pevne držaná pod pupkom, čo vám umožní dosiahnuť pevného postoja nôh v ktorejkoľvek chvíli a na akomkoľvek mieste. Jedine vtedy ste pripravení učiť sa technike gungfu.

Pri tréningu postoja jazdca na koni, držte telo dole, hlavu a šiju majte rovno, chrbát vystretý. Dívajte sa pred seba.
Zo začiatku budete pri cvičení postoja cítiť bolesť v bedrách a nohách, ako keď idete po dlhšej dobe na koni. Budete tiež pociťovať slabnutie vašej sily, nerobte si s tým starosti, znamená to len odplavenie starého. Všetok bezcenný vzduch a neužitočná sila začiatočníka, z doby pred začatím cvičenia, musia byť nahradenými novými.
Je dôležité si uvedomiť, že tento postoj sa cvičí na maximálnu výdrž!!! Z tohoto postoja ,,nedá" postaviť /vzpriamiť/, z toho postoja sa len ,,padá". Lebo pokiaľ máte silu sa z neho postaviť, máte silu i v ňom stáť!!!
Pokiaľ cítite teda zo začiatku bolesť, nekapitulujte pred ňou tým, že sa vzpriamene postavíte, aby ste si uľavili. Potrestajte sa a vytrvajte. Nevzdávajte sa, vydržte bolesť a pokračujte v cvičení!!!

Aby ste sa naučili stáť v postoji, musíte každý deň o niečo predlžovať dobu jeho cvičenia. Pokiaľ cvičíte napr. prvý deň postoj dve hodiny, pridajte každý deň nejaké minúty naviac /je dôležité si uvedomiť dôležitosť a prísnosť doby cvičenia postoja. Dve hodiny tohoto cvičenia by začiatočníka asi zabilo. /Každý deň musíte robiť pokroky. Pokiaľ je bolesť nôh už neznesiteľná, nakrátko si odpočinte a ihneď sa vráťte do postoja. Musíte v postoji stáť každý deň pokiaľ bolesť sama prirodzene nezmizne spolu s poklesnutím vašej energie do spodnej časti tela a pokiaľ nedostanete silu do nôh.
Neskoršie budete môcť viesť všetku silu do rúk. Potom pocítite, že celé telo - ruky a nohy budú konať v absolútnom súlade. Šľachy budú zaktivované a krvný obeh podporený. Vaše telo bude potom perfektne reagovať aj na najmenší podnet tej ktorej situácie